"Kobieta, która widziała za dużo" - kiedy książka mnie zachwyca, daję jej 10/10

„Zupełnie nieprawdopodobna historia, która wydarzyła się naprawdę”. To opis najkrótszy i najlepszy. Kiedy zaczęłam czytać pomyślałam, że pisząc recenzję koniecznie wspomnę o tym, że znajduję w książce samą siebie. Co więcej, imię jakie nosi bohaterka jest takie samo, jak kobiety z moich powieści. W miarę czytania jednak uświadomiłam sobie, że nawet w połowie nie mogę się porównywać z Kayą. Bohaterka tak wiele przeżyła, niejeden popadłby w depresję lub się załamał. Podziwiam ją za siłę, odwagę i charakter.


Bohaterka, Kaya Mirecka – Ploss, wraz z mężem żyją normalnie, zajmują się pracą i domem. Zamierzają sprzedać dom. Wkrótce w okolicy dochodzi do podwójnego morderstwa. Kaya, z niezwykłym wrodzonym darem, podejrzewa, iż zabójcą jest ich agent nieruchomości. Próbuje tego dowieźć na własną rękę, co wplątuje ją w szereg niechcianych sytuacji. Dodatkowo bohaterka przytacza sporo zdumiewających zdarzeń z jej niezwykłej biografii. Pokazując wojnę, TĘ wojnę, najstraszniejszą ze wszystkich, jest kolejną osobą, która uświadamia, że wojna oraz decyzje, jakie w wyniku jej okrucieństwa są podejmowane, rządzą się własnymi prawami i tylko Bóg i własne sumienie mogą człowieka osądzić.
Każdy powinien przeczytać te książkę! Po pierwsze dlatego, że autorką jest Polką, mieszkająca w USA, gdzie wyemigrowała w czasach komunistycznych. Po drugie, ona sama jest bohaterką tej powieści. Po trzecie, to, co przeżyła sprawia, że ja robię głęboki ukłon i chylę przed panią Ploss głowę. Kobieta niezwykle temperamentna, o dość ciętym języku, zawsze powie, co myśli. Do tego uczciwa i honorowa. Jednak nieustępliwa. Jest przekonana, że wie kto zabił, ale.. no właśnie. Jest wiele ale.
 Styl dziennikarski, jak przypadło na przedstawicielkę tej profesji, perfekcyjny, lekki, żadnych najmniejszych uwag. Książka nie jest nowością na rynku, data wydania 2012 rok ale z pewnością znajdziecie ją w każdej dobrej bibliotece.  Powieść ta dała mi coś szczególnego. Jeszcze większą siłę i pewność siebie! Przeczytajcie koniecznie! Warto!

1 komentarz:

  1. Po takim poleceniu nie mam wyjscia, muszę przeczytać! :) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń